Portre Fotoğrafı Atölyesi

Kimi portreler vardır; bir çocuğun gülümsemesinde tüm yaşamı görürüz veya bir yaşılın sokağın başındaki gülümsemesinde…İnsanların hüzünlü, neşeli ve en önemlisi yaşamda iz bırakan duygularının hepsini yüzlerinde görürüz. Bu duyguları fotoğraf karelerine sığdırmak istiyorsanız bu atölyeye sizi mutlaka bekleriz… Tüm hikayeler yaşamı anlatıyorsa, onları fotoğraf karelerine sığdırmak bizim için ayrı bir keyif olacak… Hayatı portrelerle anlatmak için haydi bize katılın…

 

Süre: 4 Hafta

Online Kayıt Ol

Ücrete; teorik ve uygulamalı eğitim, ders notları, atölye danışmanlığı, ‘Katılım Belgesi’ dahildir. KDV hariçtir.

BU ATÖLYEDE NELER ÖGRENECEGİM?

1. Hafta: (Teorik) 2 Saat

Portre nedir? İyi bir portrenin özellikleri nelerdir? Doğal duruş nasıl gerçekleşir? Portrenin altın kompozisyon sırları nelerdir? ‘Anı yakalamak’ portede neden önem taşımaktadır? Portrede makinemizdeki hangi ayarları kullanmalıyız? ışık nasıl uygulanmalıdır? Hangi objektif kullanılmalıdır?
Alan derinliği, iso yarları nasıl ayarlanmalı ve ne olmalıdır? konuları işlenececek.

2. Hafta: (Uygulama) 3 saat

Portre fotoğrafında kullanmamız gereken ışık biçimlerini uygulamalı olarak tanıyacağız. Ama en heyecan verici deneyimlerden birinide reflektör kullanımı oluşturacak.Portre ışığında reflektör deneyimi ile ışığı kontrol altına alacağız.
Ayrıca ortamın doğal ışığınıkullanarak, Tepe ışığı, yan ışık, ters ışığı anlamamızı sağlayacak olan bu deneyim, bize neler yapmamız gerektiğinin rehberliğini yapacak. Hep beraber bu deneyime ortak olacak, çekim yaparken ortaya çıkan ışığın büyülü etkileri ile etkileyici portreler ortaya çıkarmaya çalışacağız.

3. Hafta: (Uygulama) 3 saat

Sokataki en büyük sıkıntılardan birini özellikle potre çekerken iletişim ve konuya yaklaşım oluşturur. iletişim portre fotoğrafının altın anahtarıdır. Bu uygulamada bu konuda yeni taktikler öğrenecek ve portre çekerken iletişin sırlarını keşfedeceğiz.

 

4. Hafta: (Uygulama) 3 saat

Uygulama için tekrar sahadayız… Bol bol fotoğraf çekeceğiz. İstanbul’un tarihi semtlerinin sokaklarında sosyal yaşamını portrelerle karelerimize aktarırken makine ile ilgi tüm detaylı bilgileri ve portrede kullanmamız gereken özel ayarları, teknikleri bir bir deneyeceğiz. Özel portre fektleri ile daha yaratıcı portreler çekerek, dostlarınızı fotoğraflarımıza hayran bırakacağız.