Temel Fotoğraf Atölyesi 1. kur

Fotoğrafa yeni başlıyorsanız bu atölye tam size  göre…

Fotoğraf çekmek bir keyiftir… Hayatın içinde olmak fotoğraf karelerinize yaşamı http://binomo.info.tr aktarmaktır. Temel Fotoğraf Atölyesi, fotoğraf çekmenin keyfine bir an önce başlamak isteyenler işin uzmanı profesyoneller tarafından hazırlandı. Her an hayatta fotoğraf makinemizle olabilmek için…

Fotoğrafı A’dan Z’ye öğrenmek için  bilmeniz gereken tüm konuları Temel Fotoğraf Atölyesi’nde bulacaksınız. Fotoğrafın renkli dünyasına, teori ile uygulamanın birleştirildiği bir programda hızlı bir adım atacaksınız.

Teorik eğitimin sadece dinleyen ve not alan biçiminden kurtulmak, anında uygulama yaparak  fotoğrafı öğrenmek, öğrenirken de bol bol fotoğraf çekmenin keyfine varmak istiyorsanız, sizi bu atölyeye mutlaka bekliyoruz…

Süre: 5 Hafta/16 Saat

 

Not. Hafta içi gündüz grublarının uygulaması ve değerlendirmesi ders günü ve saatinde gerçekleşir. Bu atölye dışındaki tüm grupların http://www.binomo.info.tr/code Uygulaması Pazar günü gerçekleştirilir.
 


Online Kayıt Ol

1. Hafta: (2,5 saat)

Fotoğraf Makineleri :

Fotoğraf makinesine bakış:  makinelerin çalışma biçimleri, dijital makine nasıl çalısır? Fotoğraf makineleri çeşitleri: Büyük format, Orta format, 35 mm, telemetreli, çift objektifli reflex makineler, tek objektifli reflex makineler, 35 mm basit vizörlü makineler. Dijital ve analog makinelerin karşılaştırılması, makinelerin iç özellikleri, markalar ve modeller, nasıl iyi bir makineye sahip olabilirsiniz? İmage size ve quality nedir? Boyutlandırma ve kalitenin makinelerimizdeki önemi Pixel nedir? Çözünürlük değerleri nasıl ayarlanır?

2. Hafta: (2,5 saat)

Makine program modları: M, A / Av / S /Tv, P kullanımı, Enstantene nedir? Hareketin makinedeki fonksiyonları nasıl gerçekleşir? Enstantenenin yarattığı görsel etkiler, hızı görüntülemek, panning, hareketi dondurmak, flu hareket.  İSO nedir? Hangi durumlarda kullanılır? Makinedeki yeri ve kullanım biçimleri.

Diyafram ne demektir? Makinelerimizdeki yeri ve kullanım biçimi. Alan derinliği nasıl gerçekleşir? Net alan derinliği, sonuçları, görsel etkileri, hızı görüntülemek, panning, hareketi dondurmak, binomo.info.tr/safe flu hareket, diafram ve enstantene ile oluşacak görsel efektler.

3. Hafta: (2,5 saat)

Objektifler :

Objektiflerin özellikleri, objektifin anotomisi , objektif çeşitleri, geniş açı, normal, zoom, makro, ne demektir? Hangi fotoğraf  hangi objektifle çekilir? Objektifle neler yaratabilirsiniz, objektiflerin fotografik etkileri, dijital makinelerde objektifler.

Işık ve Renk : Işık kaynakları, Işığın fotoğrafa etkileri,  ışığın kullanımı, ışıkta neler oluşturabilirim? ışığın kalitesi, White/Balance ayarı.

 

4. Hafta: (2,5 saat)

Kompozisyon : Görüntü düzenlemek, Komposizyon oluşturma ve çeşitleri, kompozisyon kuralları; açık – kapalı kompozisyon, sadelik, denge, asimetrik denge, kompozisyonda oranlar, altın oran, perspektif, çizgiler, ritim, kadraj, bindirme, 1/3 kuralı, kompozisyonda farklı yaklaşımlar …

Özel çekim teknikleri: gece çekimi nasıl yapılır,panning, zoom halkası, özel efektler…

5. Hafta: (6 saat)

Uygulama için sokağa çıkıyoruz… Dışarıda çekimin gerçekleştirileceği uygulamada öğrenilen bilgilerimizi hayata geçirmek, en güzel karelerimizi ‘yaşam sokakta’ diyerek,  gördüğümüz herşeyi fotoğraf karelerimize hapsetmek için uygulamamızı gerçekleştireceğiz.